Miesiąc: marzec 2024

142. rocznica urodzin Emmy Noether – felieton Tomasza Pospiesznego

  Z pewnością nie jest przesadą, by nazwać ją matką współczesnej algebry. (Irving Kaplansky) Jeden z czołowych matematyków niemieckich Edmund Landau oceniając geniusz Emmy Noether powiedział – Mogę potwierdzić tylko, że jest ona wybitną matematyczką, ale nie – że jest kobietą. Rzeczywiście uczona nigdy nie przykładała uwagi do swojego wyglądu. Liczyła się dla niej tylko…
Dowiedz się więcej

Wystawa „Zakochana w nauce” w Parku Szczęśliwickim w Warszawie

W Warszawskim Parku Szczęśliwickim na spacerowiczów czeka wystawa #zakochanawnauce, której scenariusz jest oparty o książkę prof. Tomasza Pospiesznego pt. „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” Okazji Pierwszego Dnia Wiosny polecamy spacer i wizytę na wystawie, którą objęliśmy patronatem Wystawę znajdzie Państwo na ogrodzeniu basenu odkrytego od strony ulicy Usypiskowej. Ekspozycję zorganizowała Ochota – dzielnica m.st. Warszawy

Zmierzch – fragment książki „Irena Joliot-Curie. Radowa dziedziczka”

Książkę prof. Tomasza Pospiesznego pt. „Irena Joliot-Curie. Radowa dziedziczka” kupią Państwo w księgarni Wydawnictwa Sophia w serwisie allegro.pl – także z autografem Autora!     * Irena Joliot-Curie przechodzi skomplikowaną operację ucha środkowego, ale dość szybko wraca do sił. Będzie pracowała. Będzie bawiła się z wnukami. Będzie czułą i kochaną żoną dla Freda. Niestety nie…
Dowiedz się więcej

Zapowiedź!

  Z RADością dzielimy się z Państwem informacją o naszym najnowszym projekcie Pracujemy właśnie intensywnie nad wydaniem krytycznym autobiografii Marii Skłodowskiej-Curie i wspomnień Uczonej o Piotrze Curie Naszymi partnerami są Wydawnictwo Sophia ,Polskie Towarzystwo Chemiczne, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i paryskie Musée Curie Więcej szczegółów niebawem

Międzynarodowy Dzień Matematyki

*** 14 marca 2024 roku po raz piąty #celebrujemy Międzynarodowy Dzień Matematyki, ustanowiony rezolucją UNESCO w listopadzie 2019 roku. Czy wiecie Państwo, że Maria Skłodowska-Curie również była matematyczką? Noblistka z wykształcenia była fizyczką (dyplom w 1893 roku) i matematyczką (dyplom w 1894 roku). Z chemii nigdy nie otrzymała dyplomu, a mimo to była również niezwykle…
Dowiedz się więcej

Już wkrótce nowe książki z serii MS…

  Nasi Autorzy jako badacze życia Marii Skłodowskiej-Curie i jej rodziny mamy ogromny zaszczyt cieszyć się z przyjaźni i zaufania członków rodzin Skłodowskich i Curie. Wraz z dr. inż. Piotrem Chrząstowskim przygotowujemy do druku materiały źródłowe z rodzinnych archiwów związane z Marią Skłodowską-Curie Już na jesieni przedstawimy Państwu kolejny tom z serii „MS” Dostępna będzie…
Dowiedz się więcej

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek pragniemy się z Państwem podzielić historią tego zdjęcia. W rodzinach Skłodowskich i Curie znajdziemy wielu Autorów i Autorek, ale najsławniejszą z nich bez wątpienia jest Ewa Curie-Labouisse — młodsza córka Marii Skłodowskiej i Piotra Curie. W 1938 roku napisała fundamentalną biografię matki zatytułowaną „Madame Curie”, która ukazała drukiem…
Dowiedz się więcej

Migawki z premiery

  19 lutego 2024 roku mieliśmy zaszczyt spotkać się z Państwem w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie na premierze 3. wydania książki „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce”. Składamy serdeczne podziękowania Pani Dyrektorce Barbarze Gołębiowskiej za zaproszenie oraz wszystkim Pracownikom Muzeum zaangażowanym w organizację spotkania A już wkrótce podzielimy się z Państwem nagraniem ze spotkania Fot.…
Dowiedz się więcej