Już 4 lipca 2024 roku Czytelnicy będą mieli okazję poznać niezwykłą postać Marii Goeppert-Mayer dzięki najnowszej biografii autorstwa Tomasza Pospiesznego. Ta książka, pierwsza tak obszerna polska i europejska biografia tej noblistki urodzonej w Katowicach, odkrywa życie i osiągnięcia naukowe kobiety, która zrewolucjonizowała nasze postrzeganie atomu.
Badając dostępne archiwa krajowe i zagraniczne oraz współpracując z potomkami Goeppert-Mayer, Tomasz Pospieszny stworzył niezwykle bogatą i wielowymiarową historię. W książce, oprócz fascynującej narracji, czytelnik znajdzie aż 133 fotografie, w tym unikalne zdjęcia z prywatnych kolekcji rodzinnych. Niezwykłym dodatkiem jest także kolorowa reprodukcja dyplomu Nagrody Nobla, który Uczona otrzymała w 1963 roku w dziedzinie fizyki (wraz z Hansem Jensenem i Eugene Wignerem) za opracowanie modelu powłokowego jądra atomowego.
Maria Goeppert-Mayer to postać nie tylko fascynująca z punktu widzenia nauki, ale również jako człowiek. Jej życie osobiste, relacje z rodziną, a także walka z przeciwnościami losu są równie inspirujące jak jej dokonania naukowe. Niebagatelną rolę odegrało w jej życiu wsparcie ze strony najbliższych oraz determinacja w pokonywaniu trudności.
Profesor Izabela Nowak, Prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego, w Słowie wstępu do książki trafnie podkreśla, że Goeppert-Mayer nie tylko była wybitnym naukowcem, ale także osobą, która dostrzegała estetyczny wymiar nauki. Jej podejście przypomina, że nauka i sztuka nie są od siebie odległe; obie dążą do zrozumienia i wyrażenia uniwersalnych prawd o naszym świecie.
Książka prezentuje dokonania naukowe noblistki, jak również jej wyjątkowe podejście do życia. Jest to opowieść o pasji, determinacji i odwadze w dążeniu do poznania tajemnic Matki Natury.
Wnuczka Uczonej, dr Tania DuBeau, w Przedmowie do książki, napisała, że Maria Goeppert-Mayer „bardziej miłowała chwałę odkryć i radość z przebywania z przyjaciółmi z akademii niż zdobycie Nagrody Nobla. Inspiracja, jaka od niej płynie, to: robić to, co się kocha, świętować podróż przez życie i przy okazji, jeśli się uda, zmienić świat”.
Tańcząca z atomami to kolejna książka wpisująca się w dorobek Serii Historycznej Polskiego Towarzystwa Chemicznego, będącej ważnym krokiem w upamiętnianiu wybitnych postaci świata nauki.
Tomasz Pospieszny, doktor habilitowany nauk chemicznych, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, poznaniak i bibliofil. Jest konsultantem ds. historii nauki przy Polskim Towarzystwie Chemicznym. Biograf m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Ireny Joliot-Curie, Lise Meitner i Marii Goeppert-Mayer oraz pasjonującej historii radioaktywności (Nowa alchemia czyli historia radioaktywności, Warszawa 2022). Na co dzień pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu. Od 2022 roku Autor związany jest z Wydawnictwem Sophia, gdzie współtworzy m.in. serię „MS – Maria Skłodowska”.
Książka została objęta patronatem przez: Polskie Towarzystwo Chemiczne, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Fundację Kobiet Nauki, Polskie Towarzystwo Badań Radiacyjnych im. Marii Skłodowskiej-Curie, Górnośląską Fundację Onkologiczną, Archiwum Nauki PAN i PAU, PAN Archiwum w Warszawie, czasopismo Postępy Techniki Jądrowej, Parafię Ewangelicko-Augsburską w Katowicach i Piękniejszą Stronę Nauki.
Serdecznie Państwa zapraszam do odkrywania historii Marii Goeppert-Mayer – jej fascynującego życia i świata nauki.
Ewelina Wajs-Baryła