Ewelina Wajs-Baryła

Fot. Konrad Olesiński

 


Magister historii i archiwistyki oraz socjologii reklamy i komunikacji społecznej Uniwersytetu Śląskiego.

Prowadziła dział edukacji Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jest członkiem i byłym kierownikiem biura Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie. W 2017 roku nagrodzona medalem 100-lecia odkrycia radu, przyznawanym przez Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.
W 2021 roku założyła Wydawnictwo Sophia.

Autorka artykułów o Bronisławie Dłuskiej i Wacławie Sieroszewskim, a także książki Bronisława Dłuska. Doktor wszech nauk lekarskich (2018). Jest współscenarzystką wystaw Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie m.in. 20-lecie Polskiego Towarzystwa Historycznego (2006), 100-lecie Towarzystwa Miłośników Historii (2006), Polscy badacze Syberii (2008).

Jest także autorką projektów graficznych do wystaw, m.in. Polscy badacze Syberii (2008 i 2017), Historia Instytutu Radowego w Warszawie (2015), Odkrywcy (2018), Znani nieznani. Polacy światu (2018–2020), Pasja & geniusz (2019) i Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce (2020), a także logotypów rocznicowych Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie (2017 i 2018).
Autorka wystawy w Bibliotece Jagiellońskiej Dłuscy. Twórcy Sanatoryum dla chorych piersiowych w Zakopanem (2018).  Redaktor i współautorka zbioru esejów Warszawskie oblicza Niepodległości (Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie, 2019).
Od 2018 roku wspólnie z Tomaszem Pospiesznym współtworzy projekt edukacyjny Piękniejsza Strona Nauki. Organizuje spotkania autorskie i wykłady, a także projektuje grafiki na potrzeby projektu.

Współautorka książek z serii MS


* Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce (wspólnie z Piotrem Chrząstowskim i Tomaszem Pospiesznym),
* Piotrze, mój Piotrze. Dziennik żałobny Marii Skłodowskiej-Curie / Pierre, mon Pierre. Journal de deuil de Marie Skłodowska-Curie (wspólnie z Tomaszem Pospiesznym, po raz pierwszy w formie książkowej; wydanie dwujęzyczne polsko-francuskie),
* Aby ocalić od zapomnienia. Pamiętniki Władysława, Józefa i Marii Skłodowskich (wspólnie z Tomaszem Pospiesznym i Piotrem Chrząstowskim).