Macie na swoich półkach jakieś biografie?

Macie na swoich półkach jakieś biografie?

„Książka „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” to wydana poszerzona i uzupełniona – w oparciu o pierwszą książkową publikację Tomasza Pospiesznego z 2015 roku i kolejną z 2020 roku – biografia uczonej.

Najnowsze wydanie zostało przejrzane, poprawione, poszerzone o tło historyczne i uzupełnione w oparciu o najnowsze badania, a także zupełnie zapomniane źródła, takie jak m.in. wspomnienia rodzeństwa: dr Bronisławy Dłuskiej i dra Józefa Skłodowskiego, a także wspomnienia Jej uczniów: Františka Běhounka, Moïse Haïssinskyʼiego, Marcela Frilleyʼgo, kucharki Józefy Abramczyk czy osobistego szofera Raymonda Druxa. Dodatkowo Autor dotarł do niepublikowanych wcześniej listów rodzinnych, które rzucają zupełnie nowe światło na niuanse biografii Uczonej.

Książka zawiera liczne cytaty, gdyż zamierzeniem autora jest by czytelnik odkrywał Marię Skłodowską-Curie w dużej mierze przez jej własne słowa. Dodatkowym atutem publikacji jest 128 ilustracji – część z nich nigdy nie była publikowana w Polsce. Po Szeroko zakrojone poszukiwania ikonograficzne: w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wiedniu, Genewie, Sèvres, Haarlemie, Londynie, Paryżu, Sztokholmie, Nowym Yorku, Waszyngtonie, Filadelfii, Pasadenie, Marylandzie i Chicago, pozwoliły na zaprezentowanie Noblistki i osób z nią związanych w relacjach zarówno naukowych jak i prywatnych.

Tomasz Pospieszny sportretował uczoną na tle jej dokonań naukowych, tym nie mniej niezbędne dla zrozumienia fenomenu Marii Skłodowskiej-Curie zagadnienia fizyczne i chemiczne zostały wyjaśnione w możliwie najprostszy sposób, gdyż Autor posiada rzadką umiejętność opowiadania o skomplikowanych procesach z dziedziny chemii jądrowej w sposób niezwykle przejrzysty nawet dla laika”.

Recenzja autorstwa Anny Ficek

Podaj dalej!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *