Ewelina Wajs-Baryła

fot. Konrad Olesiński, 2020

Magister historii i archiwistyki oraz socjologii reklamy i komunikacji społecznej Uniwersytetu Śląskiego.

Prowadziła dział edukacji Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Jest członkiem i byłym kierownikiem biura Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie. W 2017 roku nagrodzona medalem 100-lecia odkrycia radu, przyznawanym przez Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.

Autorka artykułów o Bronisławie Dłuskiej i Wacławie Sieroszewskim, a także książki Bronisława Dłuska. Doktor wszech nauk lekarskich (2018). Autorka wystawy w Bibliotece Jagiellońskiej Dłuscy. Twórcy Sanatoryum dla chorych piersiowych w Zakopanem (2018). Redaktor i współautorka zbioru esejów Warszawskie oblicza Niepodległości (2019).

Jest współscenarzystką wystaw Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie m.in. 120-lecie Polskiego Towarzystwa Historycznego (2006), 100-lecie Towarzystwa Miłośników Historii (2006), Polscy badacze Syberii (2008).

Jest także autorką projektów graficznych do wystaw, m.in. Polscy badacze Syberii (2008 i 2017), Historia Instytutu Radowego w Warszawie (2015), Odkrywcy (2018) i logotypów rocznicowych Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie (2017 i 2018). Współpracowała z Departamentem Polonii i Polaków za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych projektując wystawę i album Znani nieznani. Polacy światu (2018–2020) i oraz liczne publikacje.

Od września 2018 roku wraz z Tomaszem Pospiesznym współtworzy projekt edukacyjny Piękniejsza Strona Nauki. Organizuje spotkania autorskie i wykłady w ramach projektu oraz projektuje oraz grafiki, plakaty, wystawy i okładki książek dla Piękniejszej Strony Nauki.

We wrześniu 2021 roku założyła Wydawnictwo Sophia. Współautorka następujących książek:

  • „Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce” (wspólnie z Tomaszem Pospiesznym i Piotrem Chrząstowskim),
  • „Piotrze, mój Piotrze. Dziennik żałobny Marii Skłodowskiej-Curie / Pierre, mon Pierre. Journal de deuil de Marie Skłodowska-Curie” (wspólnie z Tomaszem Pospiesznym),
  • „Aby ocalić od zapomnienia. Pamiętniki Władysława, Józefa i Marii Skłodowskich” (wspólnie z Tomaszem Pospiesznym i Piotrem Chrząstowskim),