Edycja i wydawnictwo materiału źródłowego, w postaci pamiętników przedstawicieli rodziny Skłodowskich, z pewnością stanowić będzie nieocenioną pomoc dla badaczy dziejów polskiej nauki i kultury — napisał w liście do nas prof. dr hab. Tomasz Pudłocki, dyrektor Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie.
We współpracy z potomkiem Józefa Skłodowskiego – dr. inż. Piotrem Chrząstowskim – mamy zaszczyt przedstawić Państwu po raz pierwszy w pełnej wersji w formie książkowej Pamiętniki rodzinne Skłodowskich.
Aby ocalić od zapomnienia. Pamiętniki Władysława, Józefa i Marii Skłodowskich zostały wydane w opracowaniu Tomasza Pospiesznego – biografa Marii Skłodowskiej-Curie i Ireny Joliot-Curie, Eweliny Wajs-Baryły – biografki Bronisławy ze Skłodowskich Dłuskiej oraz Piotra Chrząstowskiego – prawnuka Józefa Skłodowskiego i wnuka Marii ze Skłodowskich Goetel-Szancenbachowej.
Pierwszy — Pamiętnik Władysława Skłodowskiego — spisany został około 1887 roku. Autor opisał nie tylko dzieje rodziny, lecz także ciekawe charakterystyki: czasów, osób, podróży i miejsc, z którymi się zetknął.
Najobszerniejsza część to Wspomnienia Dra Józefa Skłodowskiego, spisywane w latach 1925–1935. Oprócz historii rodziny i swojego życia Autor zawarł w pamiętniku także opis sytuacji politycznej i społecznej, a także szczegółową charakterystykę współczesnych mu lekarzy warszawskich.
Ostatni z nich to zapiski Marii Skłodowskiej-Szancenbachowej — Aby ocalić od zapomnienia… – w których zawarto wiele wspomnień o Marii Skłodowskiej-Curie i późniejszych losach Autorki.
Na 544 stronach publikacji oprócz trzech pamiętników znajdą Państwo także album rodzinny — a w nim dziesiątki dotąd nie publikowanych fotografii — oraz galerię prac malarskich Marii ze Skłodowskich Goetel-Szancenbachowej.
Dla uczczenia 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Wielkiego Astronoma — z inicjatywy profesora Tomasza Pospiesznego — zdecydowaliśmy, że wszystkie książki wydane w 2023 roku w Wydawnictwie Sophia sygnowane będą specjalnym logotypem, zaprojektowanym przez Ewelinę Wajs-Baryłę.
Symboliczne berło z wizerunkiem słońca towarzyszy wielu wizerunkom Uczonego, począwszy od XVII wieku