Recenzja książki „Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce”

Recenzja książki „Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce”

Drodzy Czytelnicy, udostępniamy recenzję książki „Drogi Józiu …” autorstwa Pani Pauliny Podgórskiej.

„Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce” to druga po książce „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” pozycja w serii wydawniczej „MS” Wydawnictwo Sophia

Ekskluzywne wydanie dotąd nie publikowanych listów noblistki z lat 1913–1928 do brata Józefa i jego rodziny oraz dopiski córek Curie i krótki list dr Bronisławy ze Skłodowskich Dłuskiej.
W książce zamieszczono również pięć unikatowych, pisanych w latach 1873–1877 przez rodziców – Bronisławę i Władysława Skłodowskich, listów do małego Józia.
W publikacji znajdziemy kilka szkiców zrobionych w domu Marii Skłodowskiej-Curie w Sceaux pod Paryżem w 1910 i 1911 roku przez Maniusię Skłodowską, bratanicę Marii.
Dodatkowo wszystkie listy zostały przetłumaczone na język francuski i w formie appendixu, umieszczone na końcu publikacji.
Ogromną wartością dodaną są fotografie oraz liczne zdjęcia z prywatnych albumów potomków rodzin Skłodowskich z Krakowa i Curie z Paryża.

Choć materiały opublikowane w najnowszej pozycji od @wydawnictwo.sophia przeszły naprawdę wiele, ostatecznie przetrwały pożogę wojny, a dziś stanowią niezwykle cenny i wyjątkowy materiał, dzięki któremu, tak dobrze znane nam z licznych fotografii osoby, stają się niemal namacalne, niezwykle bliskie.
Dzięki prywatnej korespondencji, w której nauka i praca stanowią jedynie tło dla spraw rodzinnych, poznajemy Madame Curie nie tylko jako jednostkę wybitną, światowej sławy uczoną, lecz przede wszystkim kobietę z krwi i kości, po prostu Marię – żonę, matkę, siostrę, córkę, którą przepełnia miłość, czułość, troska i tęsknota za bliskimi.

Nim jednak poznamy treść listów, w których dla oddania ducha epoki, zachowano oryginalną pisownię, bez ingerencji w błędy, znajdziemy biogramy adresatów i osób wymienionych w korespondencji wraz z wizerunkami, dzięki czemu możemy je sobie dokładnie wyobrazić.

Wydawnictwo Sophia opracowało zawartość w najdrobniejszych szczegółach, podając (jeśli jest to konieczne) w przypisach wszystkie niezbędne informacje i wyjaśnienia oraz odesłania do literatury przedmiotu.

„Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce…” stanowią doskonałe uzupełnienie dla „Zakochanej w nauce”.
To pozycja, która powinna znaleźć się na półce każdego czytelnika i to nie tylko amatora nauk ścisłych.
Fenomenalna praca, którą w wydanie włożyło Wydawnictwo Sophia zasługuje na najwyższe uznanie.

Podaj dalej!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *