***

91. rocznica otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie

29 maja 2023 roku przypada 91. rocznica otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie. Instytut Radowy w Warszawie był inwestycją bez precedensu. Powstał jako dar – hołd złożony największej polskiej Uczonej – Marii Skłodowskiej-Curie. Do dziś na elewacji Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Wawelskiej 15 w Warszawie widnieje napis Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.…
Czytaj dalej

Nowa Alchemia – recenzja

Tekst zaczerpnięty z lubimyczytac.pl autorstwa dozymetr Najnowsza publikacja prof. Tomasza Pospiesznego, wydana przez Wydawnictwo Sophia, przestawia historię badań nad radioaktywnością. Tytuł zaś odnosi się do odwiecznego marzenia średniowiecznych alchemików, jakim była przemiana metali nieszlachetnych w złoto. Pomimo bezskutecznych poszukiwań i wielu mylnych założeń alchemicy dokonali wielu odkryć i położyli podwaliny pod nowoczesną chemię. Dopiero jednak…
Czytaj dalej

☢️ Elektrownie atomowe w Polsce. Zielony atom.

W minionym tygodniu dotarły do nas informacje, że na terenie Polski powstaną dwie elektrownie atomowe. Warto wspomnieć, że już w latach osiemdziesiątych XX wieku podjęto decyzję, że rozwój naszego kraju uzależniony jest od produkcji energii elektrycznej z „aktywnych pierwiastków”. Zapaść ekonomiczna Polski i wspomnienia awarii elektrowni w Czarnobylu przekreśliły budowę planowanej w Żarnowcu elektrowni atomowej.…
Czytaj dalej

Dziennik żałobny Marii Skłodowskiej-Curie

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem naszej najnowszej książki – Dziennik żałobny Marii Skłodowskiej-Curie. Książkę można zamówić w przedsprzedaży. Wysyłka po 20 października 2022 r. Zapraszamy do naszego sklepu na allegro.

Dziennik żałobny Marii Skłodowskiej-Curie

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęliśmy właśnie przedsprzedaż „Dziennika żałobnego Marii Skłodowskiej-Curie” 📓 — kolejnej publikacji z serii „MS” „Dziennik żałobny…” po raz pierwszy ukaże się po polsku w wersji książkowej — w nowym tłumaczeniu Agaty Tomaszewskiej — pod redakcją Tomasza Pospiesznego i Eweliny Wajs-Baryły / Piękniejsza Strona Nauki Publikacja oprócz zapisków Autorki zawiera także obszerną…
Czytaj dalej

Lise Meitner

Kartka z kalendarza. 29 sierpnia 1982 roku w Instytucie Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt w Niemczech zespół niemieckich naukowców pod kierunkiem Petera Armbrustera i Gottfrieda Münzenberga przeprowadził eksperyment, w wyniku którego otrzymano kilku atomów nowego pierwiastka chemicznego o liczbie atomowej 109. Armbruster zaproponował dla niego nazwę meitnerium i symbol Mt. W 1997 roku nazwa ta…
Czytaj dalej

Nowa Alchemia czyli historia radioaktywności

Drodzy Czytelnicy, zachęcamy do zapoznania się z opracowanym przez nas streszczeniem zawartości książki Nowa Alchemia czyli historia radioaktywności. W książce przedstawiono historię najważniejszych odkryć dokonanych w chemii i fizyce jądrowej na tle życia najwybitniejszych badaczy atomu. Historia radioaktywności rozpoczyna się wraz z uznaniem uranu za pierwiastek chemiczny przez Martina Heinricha Klaprotha, który ogłosił to w 1789 roku. Przeszło sto lat…
Czytaj dalej

Pierwsza polska książka o historii radioaktywności

Opowiada o przełomowych odkryciach w dziejach historii atomu. Jest to swoista biografia fizyki i chemii opowiedziana z punktu widzenia jej twórców. Książka zainspirowana jest wykładem Ernesta Rutherforda z 1936 roku. WCIĄGAJĄCA Ciekawa historia badań nad zjawiskiem radioaktywności. PRZEKROJOWA Od odkrycia uranu w 1789 roku do otrzymania plutonu (1941) i neptunu (1942). POPULARNONAUKOWA W przystępny sposób…
Czytaj dalej

Lise Meitner

Drodzy Czytelnicy, nadal świętujemy premierę książki Nowa Alchemia czyli historia radioaktywności, ale także planujemy i pracujemy już nad premierami na 2023 rok. Co Państwo powiecie na wznowienie biografii Lise Meitner pióra profesora Tomasza Pospiesznego? „Podróż po życie” — fragment z jedynej polskiej biografii Lise Meitner autorstwa profesora Tomasza Pospiesznego pt. „Zapomniany geniusz. Lise Meitner —…
Czytaj dalej

Fragment książki „Drogi Józiu…”

Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce Zapraszamy do pobrania bezpłatnego fragmentu książki opracowanej przez doktora Piotra Chrząstowskiego, profesora Tomasza Pospiesznego i Ewelinę Wajs-Baryłę pt. Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce.